• מרי צבי

מי עוצר אותי מלטפס אל ההצלחה?


באתי חושך לגרש וחלומות להגשים

מה בין יונה הנביא, הגשמת חלומות ומימוש עצמי?? או... מי עוצר אותי מלטפס אל ההצלחה?? שמחה להאיר עם כמה תובנות לכבוד חג האורים והנצחונות, כי כולנו אור🕯️✌🏻

בואו נדבר על התחושות המתלוות ל'הגשמת חלום'; אברהם מאסלו דיבר על "תסביך יונה": חשש מהצלחה המונע מימוש עצמי: מצב נפשי של מי שחושש מתחושת האחריות הכבדה המתלווה להצלחה, וכתוצאה מכך מחבל בחלומותיו שלו עצמו ומסתפק בבינוניות. ההשראה כמובן מגיעה מיונה המקראי שניסה להימלט מגורלו.

איך זה קורה? אנו פשוט מתמהמהים מלעשות צעד קדימה. דמיין או דמייני עצמך בהגשמה ממשית של חלומות.

איך זה מרגיש?

התחושה תהיה התרגשות חיובית (מן ההצלחה הפוטנציאלית), מהולה בחשש (מהכישלון האפשרי). אצל רובנו הרגשות הללו יערבלו את הבטן. יבלבלו אותנו.

> כך מתחילה להיווצר התנגדות פנימית. ההתנגדות בין הצלחה וכישלון. זו ההתנגדות שמעכבת אותנו מלקפוץ למים. תרתי משמע.

איך אפשר להתגבר על ההתנגדות והמתח הפנימיים האלו? ובכן, הפחדים והחששות שלנו נמצאים בגופנו. על ידי התבוננות פנימית והקשבה לאותות הגוף נוכל לגלות ולנטרל בזמן אמת את עצם קיומם. כלומר: הפוטנציאל להצלחה נמצא בתוכנו. המעצור- נמצא גם הוא ממש באותו המקום. אנחנו התשובה והפיתרון, בכל אחד מאיתנו היכולת לצלוח, לטפס מעלה לעבר מטרותינו.

כשנדע לזהות בזמן אמת את הערבול בבטן, ולחבר אותו להתרגשות מהפוטנציאל של הצלחה, לצמצם את החיבור שלו לפחד, הוא יכול להיות מקור כח.

הביטוי הגופני של פחד, של חשש מהלא נודע - יכול להיות כיווץ, סגירה,

אפשר ממש הניח את היד על אזורים מסויימים (במקרה זה- בטן) ולהרגיש את השרירים מוחזקים. למעשה, הכיווץ הזה הוא מעין נסיון שלנו לעצור את התנועה המרוגשת מתחת, את הרצון, המוטיבציה, הציפייה. ובזמן אמת, כל ההתרחשויות הללו עלולות לשבש את הסנכרון , את האיזון הבריא של רגש-גוף-מחשבה. אנו עלולים להיות רק בראש. להתאמץ להיות מאוד לוגיים. אך לפספס את הקסם של התשוקה הפנימית והמוטיבציה והרצון לעשייה.

דוגמא מעשית: אתמול הייתה לי פגישה עסקית חשובה עם פוטנציאל גדול להשפיע על העתיד שלי. את ההתרגשות כבר הרגשתי במהלך 24 השעות שקדמו לה. ככל שמועד הפגישה התקרב - הבטן נתנה אותתה לי. לקחתי את הזמן שהייתי צריכה בכדי לנשום לתוכה ובמודע מנעתי כיווץ שלה. יצרתי תנועה. מה שעוד עזר עם זה - האזנתי למוסיקה ושרתי. ההתרגשות וגם החששות. כל הרגשות לקראת קיבלו מקום. אחר כך, על פתק כתבתי מספר נקודות ועשיתי סדר באג'נדות שרציתי להביא איתי לפגישה. כך גם ביטאתי במילים את הציפיות הלוגיות מן הפגישה.

די פשוט לביצוע, לא? זה הנשק הסודי שלי... סנכרון של מחשבה-רגש-גוף.

נכון, לא הייתי רגועה, אבל זה בסדר, ההתרגשות והציפייה שימשו עבורי מקור השראה, תנועה, מוטיבציה. עם כל התחושות האלו נכנסתי לפגישה. יכולתי להגיע אחרת : אולי קצת להתכווץ. אולי להדחיק. לתת לפגישה להפתיע אותי...

אבל איפשרתי לכל ההתרחשויות בתוכי להיות נוכחים. כפי שהם.

איך הייתה הפגישה? מוצלחת. :-) מבטיחה לעדכן...!

מרי

93 צפיות

קריאת כיוון • בלוג אישי , בצבע אחר

פה מתחת - תגובות ושאר ירקות. אשמח לקרוא אותך!